Tudományos körökben is vitatott kérdést boncolgatnék..
Amit általánosságban tudnak erről a „hétköznapi” emberek, az sajnos rendkívül kevés, így muszáj róla beszélni. A Terminátor filmek félelmei egyre közelebbivé válnak napjainkban az MI, azaz a Mesterséges Intelligencia fejlesztésével. A „Robotok elveszik a munkánkat?” és a szingularitás (az MI emberi intelligenciájának elérése) következményeiről, jóslatairól szóló tudományos cikkek egyre szaporodnak, a szakértők véleményei egyre közelebbi dátumot jövendölnek. Vajon átveszik a hatalmat az emberiség felett a gépek, vagy segíteni fogják a dinamikus fejlődést és a jólétet?
Súlyos kérdések ezek! Nem „csupán” gyerekeink jövőjét érinti, a jóslatok szerint már a mi életünkben be fog következni!
Nézzük sorban, logikus, „emberi” (józan paraszti:)) gondolkodással mik lehetnek a következmények:
Az ember által fejlesztett program a betáplált és megszerzett információk alapján a másodperc töredéke alatt milliárdnyi apró „igen vagy nem” döntést hoz, ami alapján cselekszik. Majdnem ugyanezt csináljuk mi is, csak nekünk az egész életünkben beszerzett (általában reklámokban, idealista, érzelmeinket befolyásoló információk torz képe) alapján döntünk, csak sokkal lassabban. Erre bizonyíték a Google által kifejlesztett MI, ami (aki???) legyőzte a világbajnok GO (több ezer éves játék, ami bonyolultabb, mint a sakk) játékost és egy újabb fejlesztése már azt a gépet is legyőzte, 2 hónap alatt túlszárnyalta önmagát!
Na de mit csinál egy gép? Most még azt, amit beprogramoznak neki, de nyitva hagyják a kaput, hogy öntanulóvá váljon. Ám az embernek érzelmi intelligenciája is van. Ezt be lehet programozni egy gépi agyba? Ha az emberek döntéseit veszi figyelembe és próbálja logikusan megérteni az e-miatt logikusan „hibásnak” vélt „igen-nem”-jeit, akkor talán hasonlóan viselkedhet, mint mi, de valljuk be, sokszor mi sem értjük embertársaink érzelmeken alapuló döntéseit, így gyakran ítélkezünk felettük.
Ha ezeket az érzelmi információkat az MI összegzi, átlagolja, valószínűség számítást végez, felméri a következményeket és ez alapján dönt, vajon az mindenkinek jó lesz? Vagy esetleg előre olyan emberi érzelmi alapú információkkal látják el, ami (valakik szerint) mindenkinek jó lesz? Ebben az anyagias, haszon alapú, egyre szélesedő vagyoni és társadalmi különbségekkel küszködő világban kinek érdeke ilyen MI-t fejleszteni? Csak nem olyan cégeknek, akik továbbra is befolyásolni szeretnék az emberiség gondolkodását és döntéseit? A gépek rájönnek majd Nekik mi az érdekük? Lesz ilyen döntés mechanizmusuk, ami az „ego”-jukat befolyásolja?Hmm.. ez rendkívül elgondolkodtató.. Megválaszolhatatlan kérdéseknek tűnnek.
A politikai és vagyoni hatalomnak ugyan érdeke ilyet fejleszteni? Katonai szempontból mindenképp. Nem hiába mondják, hogy a hadsereg pénzeli leginkább az MI fejlesztéseket. Szóval már most arról szól az egész kinek lesz nagyobb hatalma a világ népei felett! Mivel ehhez rengeteg pénz kell, így nyilván nem az afrikai éhező gyerekekre fogják optimalizálni a programot, hacsak politikai, vagy hatalmi érdekük nem ezt kívánják. Ha el akarják hitetni, hogy az MI jót akar, akkor el fogják.
Amikor a gép exponenciálisan rövid idő alatt okosabb lesz, mint az ember, logikusan, másodpercek töredéke alatt kielemzi, hogy az emberek „hülyék”, tönkreteszik a saját bolygójukat, megölik saját magukat érzelmi döntéseikkel (hiszen a kapzsiság és a hatalomvágy is érzelmek) ezzel együtt őket is, lesz-e egy önvédelmi mechanizmusuk, ami alapján vagy ők pusztítják el az emberiséget, vagy megvárják míg mi megtesszük? Ez a negatív jóslat..
A pozitív, talán óriási áttöréseket érhetünk el a gyógyászatban, űrkutatásban, technológiai fejlődésben, az emberiség kényelmét és jólétét biztosító egyenlő vagyoni és társadalmi elosztásban, környezetvédelemben..stb.
Ez utóbbi megvalósulását emberi gyarlóság miatt nem látom logikusabbnak! MI sajnos nem ilyenek vagyunk, hogy ezt akarjuk!
Te hogy gondolod?